Szyfroprzestrzeń

Jeżeli petycje i manifestacje zawiodą, ACTA może zostać ratyfikowana. Na taką "czarną godzinę" przygotowaliśmy rozwiązania techniczne umożliwiające anonimową, wolną od cenzury i podsłuchów komunikację:

  • Tor - projekt ma głównie na celu umożliwienie anonimowego przeglądania Internetu. Istnieją także usługi działające wyłącznie w sieci Tor. instrukcja po polsku
  • I2P - stawia na utworzenie alternatywnej, anonimowej sieci stron www i innych wirtualnych usług (np. IRC). Dostęp do zwykłego Internetu przez I2P nie jest priorytetem twórców projektu i wymaga zaangażowania od użytkownika, w przeciwieństwie do Tor.

Jeżeli poświęcisz chwilę na ściągnięcie i zainstalowanie w/w programów, będziesz mógł anonimowo przeglądać strony oraz dzielić się treściami.


Jeżeli znasz się na sieciach komputerowych, pomyśl o dołączeniu do innych zdecentralizowanych sieci. Nie dają one co prawda aż takiej gwarancji anonimowości jak Tor i I2P, ale bazują na szyfrowanych tunelach co uniemożliwia podsłuchiwanie przez ISP.

Wyżej wymienione sieci są ze sobą połączone, więc przy prawidłowo wykonanej konfiguracji wystarczy dołączyć tylko do jednej z nich.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License